LKS Wiślanka Grabie - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Ostatnie spotkanie

Wiślanka GrabiePcimianka Pcim
Wiślanka Grabie 1:1 Pcimianka Pcim
2018-08-15, 17:00:00
     

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Statystyki drużyny

Sponsorzy

Miasto i Gmina Wieliczka

Żwirownia NR 2 Grabie Jerzy Zięba

WS-BUD Sławomir Warzecha

F.H. Andreas Krzysztof Wiatr

Piekarnia Tomasz Nosek

F.H.U.P. TRUCK MAN Marcin Sendorek

BAT-LEB Stacja kontroli pojazdów

F.H. AGD HENDRYK Adam Młynarski

DD Serwis Dawid Karkoszka

 

 

Logowanie

Historia Klubu

„Tradycje piłkarstwa sportowego w Grabiu, sięgają początków lat 50. W 1954 roku ponad pół wieku temu, z inicjatywy młodzieży z Grabia i pobliskiego Podgrabia (gmina Niepołomice), założono Klub Piłkarski Wiślanka Grabie. W skład pierwszego Zarządu "Wiślanki" Grabie weszli: Tadeusz Jaworski (prezes), Stefan Sendorek (zastępca prezesa), Tadeusz Szewczyk, Stefan Gągol, Stanisław Jaworski, Czesław Otwin. Powołana drużyna piłkarska rozgrywała początkowo zawody w Klasie CW , prowadzonej przez Zarząd Powiatowy LZS w Krakowie. "Wiślanka", nie posiadająca wówczas własnego boiska piłkarskiego, rozgrywała mecze na pobliskim obiekcie w Podgrabiu. Prawne usankcjonowanie działalności Klubu miało miejsce podczas walnego zebrania, kiedy to uzupełniono skład osobowy istniejącego Zarządu o Emila Krawczyka i Ludwika Piernika i oficjalnie powołano do życia Ludowy Zespół Sportowy "Wiślanka" Grabie. Wtedy również uchwalono program budowy własnego boiska, które stało się koniecznością, z racji braku zgody na dalszą możliwość rozgrywania spotkań w Podgrabiu. Jednak brak porozumienia Zarządu z mieszkańcami, w sprawie terenów pod budowę boiska spowodowała, że w 1956r., zaledwie po dwóch latach oficjalnego funkcjonowania, zarząd podał się do dymisji, a działalność "Wiślanki" zawieszono, zawodnicy rozproszyli się po okolicznych klubach, zasilając tym samym piłkarskie składy drużyn "Puszczy" Niepołomice i "Węgrzcanki" Węgrzce Wielkie. Jak się później okazało, przerwa trwała 8 lat. W 1964r. młodzież męska, w większości aktywnie działająca w Związku Młodzieży Wiejskiej, poczyniła pierwsze kroki, aby reaktywować działalność piłkarską w Grabiu. Ukonstytuował się nowy Zarząd Klubu, na czele którego stanął Stefan Sendorek. Po dokonaniu formalności rejestracyjnych, "Wiślanka" wznowiła rozgrywki w Klasie C, pod patronatem Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krakowie. Mecze ponownie rozgrywano w Podgrabiu, ale gdy tam, po dwóch latach, powołano nowy klub sportowy Wisłę Niepołomice , "Wiślanka" kolejny raz straciła miejsce do rozgrywania meczy piłkarskich.
Aby nie powtórzyła się sytuacja sprzed dziesięciu lat, wykorzystując wszystkie siły i możliwości oraz mając na uwadze interesy mieszkańców, z których większość głównie zajmowała się rolnictwem, w ciągu zaledwie niecałego roku, wybudowano boisko piłkarskie. Obiekt powstał w korycie Wisły, na gruncie wiejskim, będącym jednocześnie terenem zalewowym "królowej polskich rzek". Zaowocowało to lepszymi wynikami, a w rezultacie awansem do klasy A.
Lata 90. zapoczątkowały zmiany w klubie piłkarskim z Grabia.
Funkcję prezesa w 1992r. objął WIZIONER, OSBA KTÓRA WSKAZAŁA KIERUNEK W KTÓRYM POWINIEN ROZWIJAĆ SIĘ KLUB, OSOBA BEZ KTÓREJ HISTORIA WIŚLANKI GRABIE NIE ZOSTAŁA BY TAK PIĘKNIE ZAPISANA :
To pan Adam Romański a do pomocy miał ” NIE ZASTĄPIONYCH LUDZI” dla których Klub Wiślanka Grabie stała się „PASJĄ NA CAŁE ŻYCIE” panów Stanisława Baran, Stanisława Piernika, Jerzego Zięba oraz Stefana Sendorka!
DZIŚ DZIĘKUJEMY TYM OSOBOM PONIEWAŻ ROZUMIEMY JAK WIELKI TRUD I WYSIŁEK WŁOŻYLI W ROZWÓJ NASZEGO KLUBU.
W tym okresie powołano sekcje juniorów i trampkarzy, a drużyna seniorów, awansując do klasy okręgowej, swoja dobrą postawą, przyciągnęła do siebie zawodników zarówno spoza Grabia, jak i licznych sponsorów. "Wiślanka" występowała w tej klasie rozgrywek przez 9 lat, a na początku swojej przygody z okręgówką, dwukrotnie stanęła przed szansą awansu do IV ligi piłkarskiej. W drużynie występowali wówczas tacy piłkarze, jak: Sikora, Błaszczyk 20 lat gry dla klubu, Kadula, Klaja, Raczyński, Wilczyński, Budzowski, Kuś, Cebula, Kmak (gra do dziś), Zięba (gra do dziś), Dąbrowski, Filipczak, Jałocha - piłkarze, którzy w latach późniejszych zasilali szeregi drużyn seniorskich i juniorskich znanych klubów krakowskich: "Hutnika", czy "Cracovii". Ostatnie 5 lat działalności klubu to bardzo dobry okres w najnowszej historii. Drużyna seniorów uzyskała dwa awanse do wyższych klas rozgrywkowych. 2011 roku pod opieką trenera Grzegorza Kutaja awansowała z klasy A do V ligi natomiast w 2014 roku pod przewodnictwem trenera Jacka Mroza uzyskała historyczny awans do IV ligi Krakowsko - Wadowickiej. Również młodzież postarał się o sukces i 2013 wraz z trenerem Pawłem Kukiem uzyskała awans do II ligi Juniorów.

Zegar

Reklama

Wyniki

Ostatnia kolejka 2
MKS Trzebinia - Siersza 5:0 Górnik Wieliczka
Wiślanka Grabie 1:1 Pcimianka Pcim
Orzeł Ryczów 1:0 MKP Unia Oświęcim
Jutrzenka Giebułtów 4:0 Dalin Myślenice
Beskid Andrychów 0:2 Węgrzcanka
KS Olkusz 5:2 Kaszowianka
Clepardia Kraków 4:2 Słomniczanka
Orzeł Piaski Wielkie 3:3 LKS Jawiszowice

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 3
MKS Trzebinia - Siersza - LKS Jawiszowice
Kaszowianka - Orzeł Piaski Wielkie
Słomniczanka - KS Olkusz
Węgrzcanka - Clepardia Kraków
Dalin Myślenice - Beskid Andrychów
MKP Unia Oświęcim - Jutrzenka Giebułtów
Pcimianka Pcim - Orzeł Ryczów
Górnik Wieliczka - Wiślanka Grabie

Najnowsza galeria

Halniak - Wiślanka
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 18, wczoraj: 17
ogółem: 478 376

statystyki szczegółowe